Telefony komórkowe, sprzęty RTV i AGD, laptopy – wszystkie urządzenia powinny odznaczać się wysoką jakością, ale liczą się nie tylko parametry techniczne, jak też ich wygląd zewnętrzny. Obudowy muszą być solidne, warto by jednocześnie przyciągały wzrok. Otrzymanie odpowiedniego połysku przy zachowaniu wysokiego poziomu wytrzymałości możliwe jest dzięki zastosowaniu konkretnych form produkcji – przede wszystkim chodzi tutaj o wtryskiwanie na gorąco.
Na czym polega metoda wtryskiwania na gorąco?
Przed tym etapem konieczne jest jednak projektowanie form wtryskowych Warszawa, Kraków i inne duże miasta szczycą się wieloma naprawdę dobrymi firmami, które specjalizują się właśnie w tej dziedzinie. Projekt jest najważniejszy, gdyż to dzięki niemu możliwe jest jak najlepsze zredukowanie naprężeń wewnętrznych, jak i uzyskanie pożądanej mikrostruktury powierzchni. To wysoka temperatura wtrysku pozwala na uzyskanie wyrobów bez żadnych widocznych wad – w tradycyjnym wtryskiwaniu byłoby to niemożliwe. Zazwyczaj bowiem na produktach widoczne są miejsca, w których strugi tworzywa połączyły się. Jeżeli zapewnimy formie odpowiednio wysoką temperaturę, wówczas tworzywo rozłoży się równomiernie po formie i nie będą widoczne żadne ubytki czy też nadmiary materiału. Należy jednak przy tym pamiętać, że kolejnym etapem jest chłodzenie w możliwie jak najniższej temperaturze.
Tak szybkie zmiany temperatur nie byłyby możliwe, gdyby nie nowoczesne sterowniki, które pozwalają na połączenie maszyny wtryskowej na przykład z promiennikami podczerwieni. Oczywiście nie w każdym przypadku ta opcja sprawdzi się najlepiej – czasami warto wybrać inne metody, na przykład elektryczne grzałki oporowe. Każda firma zajmująca się wtryskami, powinna sama, metodą prób i błędów, dojść do tego, jakie rozwiązanie jest najlepsze w ich wypadku – przy produkcji danego wyrobu. Czasami większość decyduje się iść po linii najmniejszego oporu i wybiera tradycyjne wtryskiwanie. Wiąże się to także z kosztami, które w przypadku wtryskiwania na gorąco, są trochę wyższe. To dlatego, że zmiana temperatur nie odbędzie się bez dostarczenia odpowiednio dużej ilości energii do obu procesów. Równocześnie konieczność przeprowadzania zarówno nagrzewania, jak i chłodzenia, sprawia, że pojedynczy cykl pracy wydłuża się.
Nie trzeba być ekspertem, żeby wiedzieć, że zwiększy to koszty poniesione na produkcję. Mimo tego korzyści, jakie płyną z zastosowania wtryskiwania na gorąco, czyli wyprodukowanie wypraski bez żadnych wad estetycznych, są ważne. Należy zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze – czy oszczędności czy wysoka jakość wyrobu.